Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
czwartek,22 kwietnia
Imienieny:
Kaja, Leon, Łukasz
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Kościół Parafialny
obrazek
Kościół Parafialny znajduje się w pobliskich Borysławicach Kościelnych.

Wybudowany w 1759 r. z fundacji stolnika poznańskiego Antoniego Gorzeńskiego, właściciela wsi Krzykosy położonej na terenie parafii. Wielokrotnie restaurowany.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Jednonawowy z węższym i wyraźnie (od zewnątrz) niższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Przy nawie od południa i zachodu dwie kruchty. Dachy wysokie, kryte gontami. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę. Wewnątrz strop z zaokrąglonymi narożnikami. Na ścianach i stropie polichromia Wincentego Strubińskiego z okresu międzywojennego, z motywami kujawskimi.

Trzy renesansowe ołtarze z 2 poł. XVIII w.; w bocznych – malowane na desce obrazy śś. Izydora i Rocha z XVII w. Rokokowa chrzcielnica przyścienna. W prezbiterium dwa fragmenty renesansowego tryptyku z 1640 r., m.in. z płaskorzeźbioną sceną Ucieczki z Egiptu oraz postaciami Aarona i św. Jana Chrzciciela. Na belce tęczowej barokowy krucyfiks.

Drewniana dzwonnica z XVIII w. kryta gontowym dachem czterospadowym.

GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ